Niedziela Palmowa

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Korzystajmy z rytuału rodzinnego Niedziela Palmowa dostępnego na stronie naszej diecezji i parafialnej.

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne – ponieważ nie możemy brać udziału w liturgii łączmy się przez transmisje medialne.

3. Wielki Czwartek – we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem Mszy Św. będą dzwoniły dzwony dłuższą chwilę. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy.

Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele bez udziału wiernych rozpocznie się o godz. 18.00. Nie będzie ciemnicy, ani adoracji. Godzinne czuwanie odprawmy w naszych rodzinach korzystając z rytuału rodzinnego (na stronie internetowej).

4. Wielki Piątek – wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia.

Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 18:00 bez udziału wiernych. Łączmy się duchowo i za pomocą mediów z Liturgią w kościołach czy parafii.

Nabożeństwo Drogi krzyżowej odprawmy w naszych rodzinach.

Proszę wszystkich wiernych, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcam do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.

5. Wielka Sobota – nie będzie tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów i wody święconej w kościele. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym.

W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci.

6. Wigilia Paschalna – o godz. 20:00 rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej będą uruchomione na dłuższą chwilę dzwony kościelne (zamiast w czasie Chwała).

W czasie liturgii światła nie przygotowuje się ogniska, a jedynie poświęca zapalony znicz. W liturgii chrzcielnej nie błogosławi się ani źródła chrzcielnego, ani wody święconej, a tylko odmawia odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych w domu w czasie łączenia się z transmisją prosimy o zapalenie świec, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia.

Ponieważ w tym roku nie ma możliwości zorganizowania procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Wigilii Paschalnej będą dzwoniły dzwony przez 15 minut i odprawi się  przygotowany specjalny obrzęd ogłoszenia zmartwychwstania Chrystusa. Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości.

7. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Msze święte według porządku niedzielnego, zachowując przepisy Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu (5 osób uczestników) o ile nie nastąpią żadne zmiany.

8. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone na sprzątanie kościoła rodzinom Kubik, Kubik, Szarek Łukasz, Nowak, a na ten tydzień prosimy rodziny Michałków, Foszt R., Sówka, Kiełbasa, Pyjor, Folta.

9. W minionym tygodniu odszedł do wieczności  śp. Jacek Niedojadło, lat 68 wieloletni sołtys naszej miejscowości. Rodzinie Zmarłego składamy szczere wyrazy współczucia chrześcijańskiego, a Jego duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu…

Jak będzie można odprawić Mszę św. dla większej ilości wiernych, wówczas po uzgodnieniu z rodziną wyznaczymy datę i wyrazimy naszą wdzięczność Zmarłemu.

10. Codziennie o godz. 20:30 gromadźmy się w domach na wspólny różaniec w intencji chorych na koronawirusa, służby zdrowia, kierujących naszym państwem i o oddalenie pandemii od ludzi.

11. W poniedziałek i wtorek adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 18:00 (możliwość Spowiedzi św.).

12. Każdorazowy udział w Liturgii należy ustalić z Ks. Proboszczem (tel. 608 070 675). Wejście do kościoła przez zakrystię.

13. Zachęcamy do udziału w Rekolekcjach online z Księdzem Biskupem Leszkiem Leszkiewiczem – dziś o godz. 10:30, oraz od poniedziałku do środy o godz. 18:00.

14. Gość Niedzielny na Wielkanoc i Niedzielę Miłosierdzia Bożego będzie dostępny w parafii (koszt 6 zł).

15. Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia imieninowe.

16. W tym ciężkim czasie pamiętajmy, że Pan Jezus jest zawsze z nami w każdej sytuacji naszego życia i mówi: „Odwagi, nie bójcie się. Ja Jestem.”

Kościół jest otwarty cały dzień. Możemy przyjść do Pana Jezusa.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.