Niedziela Palmowa

1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00.

2. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

3. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

4. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 23:00.

5. W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

6. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 9:00 zapraszamy na drogę krzyżową. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego i droga krzyżowa dla dzieci. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. O godz. 20:00 droga krzyżowa, którą poprowadzi młodzież. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 23:00. Prosimy o przyozdobienie przydrożnych krzyży oraz krzyży w naszych domach. Ofiary składane przy Adoracji Krzyża będą przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

7. W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 8:00, 9:00, 10:00 i 11:00.

9. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.

10. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 19:00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec. W niedzielę o godz. 6.30 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 10:00 i 16:00. O godz. 15:30 uroczyste nieszpory kończące obchód Triduum Paschalnego.

11. W Wielkim Tygodniu poza parafią będą sprawowane Msze Święte w intencji śp. Bernadety Modelskiej (greg.) oraz śp. Józefa Szerszeń.

12. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na dekorację kościoła, złożonych w czasie Gorzkich Żali oraz za ofiary złożone na sprzątanie kościoła rodzinom Kiermasz, Wiśniewska, Gąsiorowska, Bogacz, Koperska, a na ten tydzień prosimy rodziny Danecki, Hajdas, Schab, Podos, Kapustka.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.