Niedziela Palmowa

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

2. Dzisiaj na Mszy świętej o godz. 10:00 poświęcimy palmy. Korzystajmy ze spowiedzi codziennie pół godziny przed nabożeństwami, a we wtorek dodatkowo od 19:00 do 20:00 dla tych, którzy pracują dłużej.

3. We wtorek o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza.

4. W kontekście zaostrzenia restrykcji związanych z pandemią koronawirusa prosimy naszych parafian, aby podejmując decyzję o uczestnictwie w Mszy świętej w kościele w Niedzielę Palmową i nabożeństwach Wielkiego Tygodnia oraz Wielkanocy wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz kościoła, z powodu nałożonych limitów osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie. W naszym kościele może obecnie przebywać tylko jedna osoba w ławce. Osoby pozostające na dziedzińcu kościelnym w czasie nabożeństw muszą zachować półtorametrowe odstępy oraz zasłonić maseczką usta i nos. Komunia święta dla uczestniczących na dziedzińcu kościelnym będzie udzielana przed wielkimi drzwiami. Będą również włączone głośniki na dziedzińcu. Wchodzących do kościoła prosimy o dezynfekcję rąk.

5. Rozpoczynający się Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący – godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w kościele lub przez transmisje internetowe w bogatej liturgii tego okresu.

W Wielki Czwartek o godz. 18:00 sprawowana będzie Msza Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po Mszy świętej nastąpi przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy.

W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię rozpoczniemy o godz. 18:00. Na tę liturgię składają się: Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża i Komunia święta. Podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Wierni nie całują krzyża ani nie dotykają. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Następnie odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Ofiary złożone z okazji adoracji krzyża są przeznaczone na odnowienie sanktuariów w Ziemi Świętej. Drogi Krzyżowe będą odprawiane w kościele o godz. 9:00, 15:00 i 20:00. Zachęcamy również do odprawienia w domu Drogi Krzyżowej transmitowanej z naszego kościoła przez internet i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej. Prosimy o przystrojenie krzyży przydrożnych.

Tego dnia zachowujemy post ścisły, czyli spożywamy tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta – ten post obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Ponadto w tym dniu osoby od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych możemy także zgodnie z tradycją kontynuować w Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Z uwagi na przypadający pierwszy piątek miesiąca, przypominamy osobom odprawiającym praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii świętej wynagradzającej, że nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu. Prosimy wszystkich wiernych, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego, ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża w domu rodzinnym.

W tym dniu rozpoczyna się Nowenna do Bożego Miłosierdzia. Nie będzie odwiedzin chorych w domach. Wielki Piątek przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować.

Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę będzie się odbywać na zewnątrz kościoła o godz. 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Gromadźmy się wokół kościoła na chodniku. Ksiądz przejdzie wokół i poświęci pokarmy.

Obrzędy Wigilii Paschalnej rozpoczną się o godz. 19:00. Wigilia Paschalna należy już do Wielkanocy. Jest najważniejszą celebrą w całym roku.  Prosimy o przyniesienie do kościoła paschalików lub świec, które zapalimy po poświęceniu ognia oraz podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Prosimy wiernych uczestniczących przez internet w obrzędach o zapalenie w domu świec w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy procesją rezurekcyjną o godz. 6:30, a po niej sprawowana będzie Msza święta. Pozostałe Msze święte odprawimy o godz. 10:00 i 16:00. Zapraszamy wszystkich parafian i gości, aby uroczyście i radośnie ogłosili światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Niech świat usłyszy naszą radość. Prosimy Panów Strażaków o obsługę procesji.

6. Dla tych, którzy będą uczestniczyć w Mszach świętych poprzez transmisję internetową, Komunia święta w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny będzie udzielana 15 minut po zakończeniu nabożeństwa w kościele.

7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. Józefa Gut, lat 69. Rodzinie zmarłej składamy szczere wyrazy współczucia chrześcijańskiego, a jej duszę polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Dobry Jezu a nasz Panie – daj jej wieczne spoczywanie.

Pogrzeb śp. Józefy odbędzie się w poniedziałek o godz. 13:00 w naszym kościele.

8. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone na sprzątanie kościoła rodzinom Pawlak, Michalski, a na ten tydzień prosimy rodziny Michalski, Kulig, Blicharski, Ujek, Olechny, Drewko, Drewko, Kuta, Rydzy.

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.