XXI Niedziela w ciągu roku – Odpust Parafialny

1. Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Przeżywamy dzisiaj uroczystość Odpustową ku czci Patronki naszej Parafii Matki Bożej Królowej Świata. Dzisiejsze Słowo Boże głosi nam Złoty Jubilat Ks. Kanonik Jan Pytka, rezydent z Lisiej Góry.

2. Dzisiaj możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: nawiedzić kościół, przyjąć Komunię Świętą sakramentalną, odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga Ojca, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz wyzbyć się przywiązania do grzechu, nawet najlżejszego.

3. Jutro przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tak zwanej poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.

4. W środę na Jasną Górę wchodzi XXXIX Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Łączmy się duchowo z pielgrzymami.

5. W czwartek, 26 sierpnia, przeżywać będziemy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. W każdym domu powinien być wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków.

6. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone na sprzątanie i dekorację kościoła na uroczystość odpustową rodzinom Solak, Albertusiak, Rhein, Babło, Wałkowicz, a na ten tydzień prosimy rodziny Wawrzon, Sak, Pająk, Burnat, Oleksyk.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie kościoła i otoczenia na dzisiejszą uroczystość: Maria Krzyśko, Genowefa Serednicka, Albin Kaczówka, Małgorzata, Patryk Niedojadło, Bogdan, Mateusz Ludwa, Leokadia, Jan Foszt, Andrzej Tryt, Joanna, Marcin Gdowski, Przemysław Biedroń, Jadwiga, Łukasz, Kacper, Adrian Przebięda, Mateusz Kuta, Anna Wawrzon.

Serdecznie dziękujemy Pani Alicji Kaczówka za przygotowane kompozycje kwiatowe, Panu Organiście, chórowi męskiemu, solistce Milenie Mozgowiec, Liturgicznej Służbie Ołtarza, szafarzom, Paniom niosącym feretrony, Panom Strażakom, dziewczynkom sypiącym kwiaty, chłopcom dzwoniącym dzwonkami, Paniom posługującym w kuchni, wszystkim Parafianom i Gościom za obecność i modlitwę. Niech Maryja Królowa ma wszystkich w swojej nieustannej opiece.

Słowo wdzięczności kierujemy do Ks. Jubilata Jana za głoszone przez całą niedzielę Słowo Boże i przewodniczenie Uroczystej Sumie Odpustowej, a także za wszelką życzliwość dla naszej parafii.

Dziękuję wszystkim kapłanom, prałatom, proboszczom, jubilatom oraz wikariuszom tu obecnym. To podziękowanie składam na ręce nowego Ks. Dziekana Dra Pawła Górskiego, kustosza Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

7. Dziś około godz. 20:00 będziemy gościć pielgrzymów XXXIX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę oraz uczestniczyć w adoracji i nowennie do Matki Bożej Częstochowskiej, a także Apelu Jasnogórskim.

8. W najbliższym tygodniu poza parafią będą sprawowane Msze święte w intencji: śp. Barbary Pająk, śp. Ryszarda Rasia oraz śp. Ks. Jana Beresia (greg.).

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

  • wtorek – św. Bartłomiej, apostoł,
  • piątek – św. Monika, matka św. Augustyna,
  • sobota –  św. Augustyn, biskup i doktor Kościoła.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.