VIII Niedziela w ciągu roku

Apel Biskupa Tarnowskiego w związku z sytuacją na Ukrainie

1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę lutego, rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach.

2. Darem naszej modlitwy otoczmy Ukrainę, która przeżywa wojnę. Osoby dotknięte tym nieszczęściem będziemy mogli wesprzeć dzisiaj i w Środę Popielcową ofiarą do puszki przed kościołem.

3. We wtorek przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego.

4. W Środę Popielcową rozpoczniemy czas Wielkiego Postu, wejdziemy na drogę pokuty i nawrócenia. Msze święte w tym dniu będą sprawowane o godz. 6:30, 9:00 i 17:30. Obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych, czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach. Rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

Środowy post ofiarujmy za pokój na Ukrainie. W Środę Popielcową ofiary na tacę będą przeznaczone na Caritas diecezjalną i parafialną.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W czwartek będziemy modlić się o powołania kapłańskie i zakonne. Serdecznie zapraszamy kandydatów do przyjęcia sakramentu Bierzmowania (spotkanie obowiązkowe).

W piątek odwiedzimy chorych od godz. 7:30. Serdecznie zapraszamy na Drogę Krzyżową dla dzieci o godz. 16:00 oraz dla młodzieży i dorosłych o godz. 18:00. Przez cały Wielki Post prowadzić ją będą kandydaci do przyjęcia sakramentu Bierzmowania. O godz. 17:30 sprawowana będzie Msza święta. Zachęcamy do skorzystania z możliwości spowiedzi przed pierwszym piątkiem, codziennie od środy od 17:00. Prosimy również, aby w te dni odmawiać Różaniec w kościele o zaprzestanie rosyjskiej agresji.

W sobotę zapraszamy na medytację o godz. 16:45, Różaniec i zmiana tajemnic różańcowych o godz. 17:00. O godz. 17:30 sprawowana będzie Msza święta. W tym dniu przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza.

8.W najbliższą niedzielę serdecznie zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15:10.

9. W najbliższym tygodniu poza parafią będą sprawowane Msze święte w intencji śp. Józefa Gąciarza (25.02-3.03) oraz śp. Marii Wójcik (5.03).

10. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone na sprzątanie kościoła rodzinom Blicharska, Niejadlik, Olechny, a na ten tydzień prosimy rodziny Drewko, Drewko, Kuta, Rydzy, Golec.

11. Polecamy prasę katolicką Gość Niedzielny, Mały Gość, Promyczek Dobra.

12. W dalszym ciągu nie ustawajmy w modlitwie o pokój dla Ukrainy i świata. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.