Czwarta Niedziela Wielkiego Postu 10.03.2024

1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, której wyjątkowość podkreśla różowy kolor szat liturgicznych, wyznacza połowę przeżywanego okresu przygotowania paschalnego. Dlatego w polskiej tradycji nazywana była „śródpościem” albo „półpościem”. Warto uczynić pewne podsumowania i z jeszcze większym zaangażowaniem przeżyć drugą jego część. Wspaniałą okazją są wielkopostne rekolekcje, które właśnie rozpoczęliśmy a potrwają do środy.
Nauki rekolekcyjne głosi nam Ks. Marcin Gazda, student KUL-u.

Spotkania rekolekcyjne o 8.00 i 18.00. Dzieci mają spotkania w ramach lekcji szkolnych.
Spowiedź rekolekcyjna we wtorek 9.00-10.00 i po południu 16.00-18.00.

2. W środę przypada 11. rocznica wyboru papieża Franciszka. Ojciec Święty nie przestaje prosić o modlitewne wsparcie.

3. Zapraszamy do udziału w Gorzkich Żalach dziś o godz. 15.15 i w Drodze Krzyżowej dla wszystkich w plenerze w piątek po Mszy Św. o godz.17.00 – o ile pogoda pozwoli.

4. Przypominamy o wielkanocnej akcji CARITASU – baranki, Jałmużna Wielkopostna.

5. Włączmy się w modlitwę nowennową w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego w dn. 16-24 marca, czyli przed Dniem Świętości Życia przypadającym dnia 25 marca.

Układ nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego – intencja na dany dzień i „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwa w intencji Ojczyzny ks. Piotra Skargi lub inna.

Szczegółowe intencje nowennowe  :

• Dzień pierwszy (16 marca) – O odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha nas i naszych rodaków;

• Dzień drugi (17 marca) – O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną;

• Dzień trzeci (18 marca) – O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski;

• Dzień czwarty (19 marca) – O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin;

• Dzień piąty (20 marca) – O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania;

• Dzień szósty (21 marca) – O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny;

• Dzień siódmy (22 marca) – O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych;

• Dzień ósmy (23 marca) – O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej;

• Dzień dziewiąty (24 marca) – O pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.

Modlitwa za Ojczyznę Ks. Piotra Skargi

Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom
i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,
byśmy jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.
Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

Modlitwa za Ojczyznę przez przyczynę św. Andrzeja Boboli

Boże, któryś zapomnianą do niedawna Polskę wskrzesił cudem wszechmocy Twojej, racz za przyczyną sługi Twojego św. Andrzeja Boboli dopełnić miłosierdzia nad naszą Ojczyzną i odwrócić grożące jej niebezpieczeństwa. Niech za łaską Twoją stanie się narzędziem Twojej czci i chwały. Natchnij mądrością jej rządców i przedstawicieli, karnością i męstwem jej obrońców, zgodą i sumiennością w wypełnianiu obowiązków jej obywateli. Daj jej kapłanów pełnych ducha Bożego i żarliwych o dusz zbawienie. Wzmocnij w niej ducha wiary i czystości obyczajów. Wytęp wszelką stanową zazdrość i zawiść, wszelką osobistą czy zbiorową pychę, samolubstwo i chciwość tuczącą się kosztem dobra publicznego. Niech rodzice i nauczyciele w bojaźni Bożej wychowują młodzież, zaprawiając ją do posłuszeństwa i pracy, a chroniąc od zepsucia. Niech ogarnia wszystkich duch poświęcenia się i ofiarności względem Kościoła i Ojczyzny, duch wzajemnej życzliwości i przebaczenia. Jak jeden Bóg, tak jedna wiara, nadzieja i miłość niech krzepi nasze serca! Amen.

6. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone na sprzątanie kościoła rodzinom Danecki, Hajdas, Schab, Podos, Kapustka, a na ten tydz. prosimy rodz. Gacek, Burnat, Radecki, Budzik, Cydejko.

7. Polecamy prasę katolicką Gość Niedzielny, Promyczek Dobra.

8. Solenizantów i Jubilatów zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie.