XXI Niedziela w ciągu roku – Odpust Parafialny

1. Przeżywamy dzisiaj uroczystość Odpustową ku czci Patronki naszej parafii Matki Bożej Królowej Świata. Możemy dzisiaj uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, a więc nawiedzić kościół, przyjąć Komunię Świętą sakramentalną, odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga Ojca, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz wyzbyć się przywiązania do grzechu nawet najlżejszego.

Słowo Boże głosi nam Ks. prof. dr Grzegorz Baran wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, którego serdecznie witamy i dziękujemy za wspólną modlitwę.

2. Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.

3. Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

4. W środę ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy również podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18:00.

5. Składamy serdeczne podziękowanie rodzinom za ofiary złożone na przygotowanie kościoła przed uroczystością odpustową rodzinom Schab, Bielaszka, Albertusiak, Barnaś, Gwóźdź, Krzyśko, Serednicka, Pękala, a na ten tydzień prosimy rodziny Proszowski, Korczykowski, Sobol, Sobol, Jękot.

Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie kościoła i otoczenia na dzisiejszą uroczystość, Pani Alicji Kaczówka za przygotowane kompozycje kwiatowe, Księdzu Kanonikowi Janowi za duszpasterską posługę, Panu Organiście, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Paniom niosącym feretrony, Panom Strażakom, dzieciom sypiącym kwiaty i dzwoniącym, wszystkim parafianom i gościom za obecność i modlitwę. Niech Maryja Królowa ma wszystkich w swojej nieustannej opiece.

6. Słowo wdzięczności kierujemy do Ks. prof. dr Grzegorza Barana za głoszone przez całą niedzielę Słowo Boże i przewodniczenie Uroczystej Sumie Odpustowej i wszelką życzliwość dla naszej parafii. Ks. prof. jest autorem wielu publikacji, m. in. książki o Matce Bożej Zawadzkiej, której 100-lecie koronacji będziemy przeżywać we wrześniu.

7. Z powodu stanu epidemii, w Sumie Odpustowej nie uczestniczą księża z dekanatu.

8. Zachowajmy przepisy epidemiologiczne – noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, zachowywanie dystansu społecznego. Nie bójmy się uczestniczyć w nabożeństwach.

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapraszamy do Stołu Pańskiego.

W tym tygodniu patronują nam:

• poniedziałek – św. Bartłomiej Apostoł, powołany przez Pana Jezusa do grona Dwunastu,
  • czwartek – św. Monika, matka św. Augustyna, która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie,
  • piątek – św. Augustyn, syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; doktor Kościoła,
  • sobota – Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela.