XXXII Niedziela w ciągu roku

1. Dzisiaj, w drugą niedzielę listopada, solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie wyznawać wiarę w Boga i okazywać przywiązanie do Kościoła. Nie możemy jednak zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane. Wielu wyznawców Chrystusa płaci za wiarę najwyższą cenę – oddaje swoje życie. Ofiarujmy im dar modlitwy. Przed kościołem zbierane są ofiary na puszek na pomoc Kościołowi w potrzebie.

2. W poniedziałek, 9 listopada świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto przypomina, że jesteśmy cząstką jednego Kościoła powszechnego. Bazylika Laterańska jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża, i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem Świętego Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.

3. W środę, 11 listopada będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Pamiętajmy o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. Msze święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 9:00 i 17:00.

4. Listopad tradycyjnie jest czasem modlitewnej pamięci o zmarłych. Polecajmy ich Bożemu miłosierdziu. Za wypominanych będziemy się modlić w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 16:30.

5. Zachowujmy przepisy epidemiologiczne – noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny, a także ograniczenia liczby osób w kościele. W związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń rządowych, od soboty 7 listopada w naszym kościele może przebywać jednocześnie 10 osób.

6. W Tarnowie w najbliższym czasie rozpocznie się budowa szpitala tymczasowego. Zachęcamy do angażowania się w pracę w tymże szpitalu lekarzy, lekarzy emerytów, lekarzy z prywatnych gabinetów, stomatologów, pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów medycznych. Zatrudnieni otrzymają pełne wsparcie, zabezpieczenia sanitarne i wynagrodzenie zgodne z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia.

Osoby zainteresowane w sprawie pracy proszone są o kontakt: szpitaltymczasowy@lukasz.med.pl

Zwracamy się także z apelem do ozdrowieńców, czyli osób, które przeszły już chorobę COVID-19 i mogą oddać osocze. Prosimy zgłaszać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział w Tarnowie w Szpitalu Specjalistycznym im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie, ul. Szpitalna 13, 33-100 Tarnów.

7. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone do puszek na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie (86 zł).

8. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone na sprzątanie kościoła rodzinom Kantor, Kiełbasa, Siwiak, Dyja, Chlipała, a na ten tydzień prosimy rodziny Targosz, Hamowski, Hamowski, Schab, Kołodziej.

9. W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. Stanisława Wijas (lat 89) oraz śp. Kazimierz Barnaś (lat 89). Rodzinom Zmarłych składamy szczere wyrazy współczucia chrześcijańskiego, a ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu.

Dobry Jezu a nasz Panie – daj im wieczne spoczywanie.

W tym tygodniu patronują nam:

• wtorek – św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża,
  • środa – św. Marcin, żołnierz rzymski,
  • czwartek – św. Jozafat, biskup i męczennik,
  • piątek – Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za czasów Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy.