VI Niedziela w ciągu roku

1. Trędowaty człowiek stanął przed Chrystusem, czytamy w dzisiejszej Ewangelii. Jak to uczynił? Kto go dopuścił do pojawienia się w miejscu publicznym? Nie wiemy. Podziwiać jednak należy jego odwagę. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Modlimy się za chorych i osoby opiekujące się chorymi.

Przeżywamy również ostatni dzień nabożeństwa czterdziestogodzinnego. O godz. 14:00 zapraszamy ojców i młodzież, a o 15:00 matki i dzieci.

2. Środa Popielcowa rozpocznie okres Wielkiego Postu i czas Komunii Świętej wielkanocnej. Msze Święte z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem odprawimy o godz. 7:30 i 17:00. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do wejścia i całkowitego zaangażowania się w ten święty czas. Tego dnia rozpoczynamy Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

W Środę Popielcową ofiarami na tacę wspieramy tradycyjnie Caritas. W tym roku  wobec cierpienia Ukrainy, którą już od ponad dwóch lat wyniszcza eskalacja wojny, zebrane ofiary zostaną przeznaczone także na pomoc humanitarną w tych rejonach Ukrainy, które najbardziej ucierpiały z powodu wojny, oraz na wsparcie uchodźców w Polsce, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

3. CARITAS na czas Wielkiego Postu proponuje nam wiele akcji dobroczynnych. Chodzi o „Jałmużnę postną” – do specjalnie przygotowanych kartonowych skarbonek można przekazywać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności, a także możemy nabyć paschaliki i baranki. Napełnione skarbonki przyniesiemy pod koniec Wielkiego Postu.

4. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

5. W najbliższy piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich Parafian. Dzieci zapraszamy na godz. 16:00, młodzież i dorosłych na godz. 17:30. Natomiast od przyszłej niedzieli – pierwszej Wielkiego Postu, od godz. 15:10 będziemy śpiewać Gorzkie Żale i słuchać nauk pasyjnych. W piątek po Popielcu odbywa się też specjalna modlitwa w intencji zranionych i wykorzystanych.

6. Ofiary przyszłej niedzieli będą przeznaczone na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

7. Parafia Katedralna w Tarnowie organizuje kurs przedmałżeński, dedykowany dla par, który rozpocznie się w auli Jana Pawła II przy katedrze we wtorek 27 lutego o godz. 19:00. Zapisy i wszystkie sprawy organizacyjne na pierwszym spotkaniu.

8. Poza parafią: od 31.01-29.02 (greg.) +Łukasza Kornausa  i +Mariana Bogacza

9. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone na sprzątanie kościoła rodzinom Juza, Orszula, Kożuch, Drwal, Jarosz, a na ten tydzień prosimy rodziny Tryt, Brożek, Wietecha, Kiermasz, Klich.

10. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości.

11. W tym tygodniu odszedł do wieczności śp. Mieczysław Cierpik, lat 92. Rodzinie zmarłego składamy szczere wyrazy współczucia chrześcijańskiego, a jego duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu

Dobry Jezu a nasz Panie – daj mu wieczne spoczywanie.

Z intencji zamówionych z okazji pogrzebu zostanie odprawiona Msza Święta Gregoriańska przez O. Andrzeja Kamińskiego w Kijowie.

KOMUNIKAT TARNOWSKICH POLICJANTÓW

Szanowni Państwo

Na terenie Tarnowa i regionu tarnowskiego z początkiem roku 2024 wzrosła liczba oszustw pod różnymi „legendami”; na policjanta, wypadek drogowy, zakup leku na COVID, wyłudzenia kredytu w banku, ataku na nasze konta bankowe. Tarnowscy policjanci z niepokojem obserwują wzrost liczby tych przestępstw, których ofiarami padają ludzie starsi, a za swoje szczere intencje płacą utratą dorobku swojego życia. Już na ten moment seniorzy stracili niemalże jeden milion złotych. Ostatnie przypadki pokazują, że oszuści potrafią wybudzić osoby ze snu dzwoniąc do nich w późnych godzinach nocnych i żądać wydania pieniędzy, opowiadając niestworzone historie łamanym, płaczącym głosem, który ma wzbudzić litość.

Tarnowscy policjanci przypominają!

• Policja, prokuratura, czy kancelarie adwokacje, nie kontaktują się w sprawie przekazania kaucji w zamian za unikniecie zatrzymania.
  • Policja nigdy nie żąda haseł i danych potrzebnych do logowań bankowych. Tego nikt nie może żądać!
  • Każdą taką rozmowę należy, jak najszybciej zakończyć rozłączając się!
  • Nidy też nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobie nam nieznanej wskazanej w rozmowie telefonicznej. To zawsze jest oszustwo!!!

Drogi Seniorze NIGDY nie daj się wciągnąć w żadną rozmowę telefoniczną, która finalnie prowadzi do żądania przekazania nieznanym Ci osobom pieniędzy lub biżuterii, nie przekazuj obcej osobie ŻADNYCH pieniędzy. Zachowaj spokój i nie działaj pod presją czasu. Jeśli już chcesz pomóc rodzinie to po prostu z nią porozmawiaj, ale nie przez telefon.

O każdym takim przypadku należy powiadomić swoich znajomych, rodzinę oraz Policję!

• środa – św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian i św. Walenty, patron zakochanych.